
TdF har gjort det igen – udsendt endnu en forrygende Human Info mail!
TdF’s Human Info mail forleden har virkeligt skabt tsunarmi lignende tilstande i den Koebenhavnske andedam godt hjulpet paavej af Politiken’s jagt paa modne saftige agurker.
Jeg har sagt det foer og gentager gerne:
I alle andre lande end i Danmark vill man saette personer der som TdF i den grad goer noget godt for kulturen/hovedstaden op paa en pedistal med medaljer og hele svineriet….
I stedet udsaettes han for en hertz fra en middelmaadig journalis (provinsbonde???) der aabenbart ikke kender en skid til TdF’s maade at komminikere paa i de Human Info mails han har underholdt med i snart 10 aar. Det mindste hun kunne hav gjort var da at saette sig lidt ind i TdF, Distortion og humoren bag… hun maa da have overskud nok i disse sommertider.
Endnu mere bedroeveligt er det at bestyrelsen heller ikke forstaar en skid af nerven i den virksomhede de repraesenterer. De burde da stoette op om TdF.
Men hold kaeft hvor det dog glaeder mig at Simon Strange forstaar det…
»Hvis du spørger mig, om jeg er forarget, så er svaret nej. Det er Distortions måde at kommunikere på, de har lavet nyhedsbreve i rigtig mange år, og tonen har altid været rå og ligefrem. Det tror jeg ikke, de laver om på, fordi det er Politiken, der spørger«, siger han.
Det er sgu’ lige foer Simon kunne faa mig til at flytte tilbage til Koebenhavn og stemme igen.
Jeg er ikke et oejeblik i tvivl om at TdF/Distortion har haft rod i regnskabet – men derfra til saa at jagte en mand i sin ferie for skide 70 tkr – det er usmageligt…
TdF har ret Sandra fra Politiken burde hygge sig med en agurk… hun lyder som en forsoemt gammel mokke der traenger til udloesning.
Jeg vil endda gaa skridtet videre:
Til Sandra og alle de andre humorforladte kulturignoranter.
– snup en agurk mere og stik den op i roeven. Saa har i virkeligt noget at have ondt af…
Haaber ellers I nyder sommeren – hoerer at det gode vejr er paa vej. Saa har Politiken lidt at skrive om…
/T